Během dnešního odpoledne jsem se staral o zálohování našeho malého serveru. Trošku jsem poupravil celý proces, takže odteď už vše bude probíhat zcela automaticky. A protože místa pro zálohy není nikdy dost a původní 500GB úložiště, které jsem nedávno instaloval, bylo příliš „malé“, rozhodl jsem se, že trošku zainvestuji a dám serveru to, co opravdu potřebuje. Větší disk pro zálohy. Vzhledem k mé momentální finanční situaci jsem si bohužel nemohl dovolit nic lepšího, než to, co jsem pořídil. Takže se omlouvám, že nemáme to „super mega hi-tech ultra“ vybavení, po kterém všichni pálí, ale jen klasický plotnový 2TB pevný disk. Ovšem stydět se nemusíme. Disk pro účel záloh plně dostačuje. Konkrétně jde o disk Seagate BarraCuda ST2000DM008. A celková cena? V akci nás disk vyšel na 1499 Korun Českých a k tomu je potřeba započítat ještě samotný NAS, který vyšel (použitý z Aukra s vadným HDD) na pěkných 550 Kč. Inu ještě jsme ani pořádně nezačali a už jsme více, než 2000 v mínusu.

Abyste si nemysleli, že si tady vymýšlím nějaké nesmysly, připojuji fotografii nového disku a též jednu z administrace samotného NASu, kde je vidět, jak na tom disk opravdu je:

Ač tu hovořím o investici, neodvažuji se ani doufat, že by se mi někdy (třeba nějakým sponzorským darem) vrátila zpět. Server provozuji na vlastní triko, takže s touto eventualitou počítám, ale bylo by milé získat zpět alespoň malou část z vložené investice.

Takže si to shrneme. NAS máme, poměrně slušný HDD také, takže zálohy budu mazat tak přibližně jednou za dva až tři měsíce. Není to paráda?

Powerack
Jsem amatérský překladatel, mapper a skripter tohoto serveru. Sem tam i šroťák. Baví mne jak hru hrát, tak pro ni vytvářet nový obsah a občas i překládat texty.
Powerack on EmailPowerack on FacebookPowerack on TwitterPowerack on Youtube