Minulý týden se mi dostal do rukou starší server Dell PowerEdge T310, jakožto sponzorský dar od uživatele MilasPce (nejsem zmocněn uvést celé jméno). Toto konkrétní „železo“ bude po několika úpravách použito jako hlavní server pro tento FOnline projekt.

V tomto příspěvku vás budu informovat o tom, jak jsem na tom s dokončováním úprav tohoto stroje pro použití v ostrém provozu.

Seznam prací, které je nutno provést:

  •   Úprava hlučnosti chlazení na přijatelnou mez (Teploty stabilně na 50 stupních celsia).
  •   Instalace OS Windows 10 Pro.
  •   Instalace a nastavení aplikací (FOnline, TS3, dle potřeby Discord).
  •   Testování spolehlivosti…

Jak vidíte, úprava chlazení je na prvním místě z jednoduchého důvodu. Stroj má totiž extrémně hlučný ventilátor, který je nutné nahradit. Snížení otáček totiž ničemu nepomůže, protože i pak je hluk na příliš vysoké úrovni. Momentálně hledám náhradu za chladič procesoru a ventilátor, což může nějakou chvíli trvat. – Po několika menších úpravách byl použit jiný ventilátor, hlučnost je snížena na hodnoty, kdy je možné u stroje v klidu usnout (Vyzkoušeno :-D) a teploty se pohybují okolo přijatelných 50 stupňů celsia.

Druhým bodem je instalace operačního systému. Stále se rozmýšlím mezi Linuxovou distribucí Ubuntu server a klasickými Windows 10 pro, pro něž mám zakoupenu licenci. Obojí má své pro a proti, takže je nutné se rozhodnout správně. Pro Linux hraje stabilita a rychlost, pro Windows zase kompatibilita bez nutnosti spouštět serverovou část FOnline přes Wine. – Je rozhodnuto, pohodlí a snadné ovládání je důležitější.

Instalace aplikací, nastavení jejich automatického spuštění a zajištění hladkého provozu je na třetím místě, hned po instalaci OS. Toto je pravděpodobně ten nejjednodušší krok, který musím provést. Ve Windows je to otázka pěti minut (připojení disku, zkopírování pár složek a zástupců na správná místa). V Linuxu je nutné se ještě povrtat v několika souborech s nastavením, otevřít ty správné porty nastavit PuTTY. Zkrátka zabere to času více. Ovšem ne vždy je ta jednodušší cesta lepší. – Dokončeno. Stačí jen spustit a do dvou minut je vše připravené k hraní.

Posledním bodem je pak testování spolehlivosti, což v praxi znamená, že server musí jet alespoň týden na nejvyšší výkon, tedy plnou zátěž. – Dokončeno, teploty se drží na příjemných 50 stupňů celsia i při vysoké zátěži. Server je i po úpravách spolehlivý!

Pro ty, které zajímají technické parametry tohoto železa:

 • CPU: Intel Xeon 3430 @2,4 GHz – 4 core, 8 thread.
 • RAM: 8 GB DDR3 ECC @1333 MHz bežící na snížené frekvenci 1067 MHz.
 • HDD: 1x 500 GB Seagate Barracuda. Původní disky byly příliš hlučné. RAID 10* prozatím není.
 • SSD: 1x 120 GB Kingston A400 pro operační systém.
 • Síť: 2x 1 Gbit ethernet.
 • Grafická karta: Matrox G200eW 8 MB.
 • Napájení: Dva napájecí zdroje, každý 400W, naráz však neběží oba.
 • Další informace o serveru na tomto webu.

Postupem času budou vyměněny veškeré pevné disky za SSD. Tato investice je však poněkud nákladná, takže si s ní dám jak se patří načas a disky nainstaluji teprve v případě, že budu mít celou sadu 4 kusů. Do té doby jistě vydrží původní SAS disky, které mají velmi krátkou přístupovou dobu a též celkem vysokou přenosovou rychlost.

Poznámka: Tedy spíš takové zjištění. Při pokusu o nastavení více, než jednoho jádra, nastává problém s pády serverové části. Proto bude i na tomto stroji pro serverovou část FOnline využito jen jedno jádro procesoru.

 


* RAID 10 je kombinací klasického zrcadlení dvou disků spojené se stripováním. To v praxi znamená, že na čtyři disky, které jsou osazeny v serveru se dá díky zrcadlení uložit tolik dat, jako na dva disky, ale přístup je díky této volbě rychlejší zhruba o třetinu. Taktéž je tato volba považována za jednu z nejbezpečnějších, jelikož při výpadku jednoho disku je zbytek diskového pole stále provozuschopný. K úplnemu vyřazení diskového pole může dojít pouze v případě výpadku dvou zrcadlených disků naráz, což je velmi nepravděpodobné..
Powerack
Jsem amatérský překladatel, mapper a skripter tohoto serveru. Sem tam i šroťák. Baví mne jak hru hrát, tak pro ni vytvářet nový obsah a občas i překládat texty.
Powerack on EmailPowerack on FacebookPowerack on TwitterPowerack on Youtube