FAQ

FAQ, neboli často kladené otázky jsou nedílnou součástí většiny různých stránek zabývajících se hrami. Ani zde tedy nesmí chybět stránka týkající se těchto často kladených otázek. Bez dalšího zdržování, jdeme na to:

Otázka:  Mohu být administrátor / moderátor / helper?
Odpověď: Prozatím je ve hře málo hráčů, na které by se mělo dohlížet, takže odpověď zní ne. Pokud se situace změní, bude zde možná připraven nábor.

Otázka:  A co takhle tester?
Odpověď: Ano, můžeš být tester. Můžeš hrát tuto hru a tím ji testovat a hlásit chyby, které najdeš. Nahlášením chyby uděláš dobrý skutek, nicméně žádná privilegia nečekej.

Otázka: Líbí se mi tady hrát. Mohu nějak přispět na provoz webu / serveru, nebo prostě jen tak?
Odpověď: Díky za optání. Samozřejmě můžeš přispět svým poctivým hraním a příkladným chováním. Pokud bys chtěl/a nějak přispět na provoz serveru, finanční dary nepřijímám. Pokud ale máš nějaký starý notebook, nebo třeba 286ku ve sklepě, dej vědět. 😀 Pomoci můžeš i například tím, že přeložíš nějakou část textů ve hře, nebo napíšeš návod na nějakou činnost. Podklady pro překlad si můžeš stáhnout v sekci Překlad.

Otázka: Bude nějaké rozšíření pro hru? Mám na mysli nové lokace, NPC a jinou funkcionalitu.
Odpověď: Lokace budou, NPC také. Na vše je ale potřeba si nějakou dobu počkat, jelikož jsem dost pracovně vytížen a když zrovna nepracuji, hrabu se v mapách a skriptech a ladím hru.

Otázka: Co tě vedlo k tomu spustit vlastní server?
Odpověď: Jednoduše řečeno jsem nenalezl žádný server, kde by hrála výhradně Česká a Slovenská populace a kde by byli k hráčům tak nějak obecně přátelští a vstřícní. Obvykle jsou servery plné toxických hráčů z ciziny (hlavně z Polska a Ruska), se kterými je velice těžká domluva, pokud vůbec nějaká. Rozhodl jsem se tuto situaci napravit tím, že jsem spustil vlastní server, kde budou všichni Češi a Slováci vítáni s otevřenou náručí a Polská a Ruská komunita bude po zjištění přítomnosti promptně vyhoštěna do pustin Los Banános, přesunuta do vězení, odkud není úniku, případně střílena na potkání, jak to oni dělají na ostatních serverech ostatním 😉

Otázka: Bude slibovaná lokalizace do Češtiny? Pokud ano, tak kdy?
Odpověď: Jelikož se zabývám laděním hry, na překlady už nezbývá mnoho času. Pravověrní hráči původních dvou Falloutů, kteří je hráli ještě bez češtiny, by si stěžovat neměli, jelikož pokud dohráli oba díly bez překladu, vystačí si i zde. Lokalizace pravděpodobně někdy v budoucnu bude. Je však nutné přeložit více, než 4MB textů, což rozhodně není málo. Pochopitelně bych to mohl celé prohnat strojovým překladem z translátoru, ale pak by z dialogů byla snůška „hovadin“. A když už se ptáš na překlad, co takhle mi s tím pomoct?

Otázka:   Mám ve hře úkol, ale na jednu osobu je příliš těžký. Můžeš mi s tím pomoct?
Odpověď: Bohužel ne. Jsem zaměstnán koukáním na obsah pro dospělé a vytahováním holubů z nosu 😀 . Nicméně Ve hře určitě nejsi sám/a. Zkus použít rádio (případně helmu, v některých rádio je), naladit na kanál 0 na příjem i odesílání a říct si o pomoc tam. Spousta hráčů u sebe rádio, nebo helmu zbroje nosí. Pokud rádio nenosí, obvykle zevlují na TSku, takže zkus zavítat i tam. Pokud ani to nevyjde, můžeš se k úkolu vrátit, jakmile budeš mít vyšší level a lepší vybavení. Hra ale obvykle nabízí úkoly pro nižší level postavy, než máš, takže pokud nezvládáš úkol splnit s tím, co zrovna máš, zkus se vrátit později s lepší výbavou.

Otázka:   Špatně jsem si naplánoval/a postavu. Je možné s tím něco udělat?
Odpověď:   Jediná možnost při „zmrvení“ postavy je její smazání. Není to nijak těžké. Prostě si někam ulož věci, které máš, aby ti je nikdo nesebral, vytvoř si novou postavu a starou případně smaž příkazem ~deleteself heslo. Po smazání postavy je doporučeno hru na pět minut vypnout. Upozorňuji, že pokud smažeš postavu, přijdeš i o všechny stany, které byly postavou postaveny. Pokud smažeš postavu, která má vedení báze, nebudeš moci svou bázi nadále spravovat. Je nutné nejprve vedení báze předat jiné postavě / hráči. Po pěti minutách nečinnosti od odhlášení ze smazané postavy je tato trvale smazána a nelze ji již obnovit.

Otázka: Jak je to s vylepšováním postavy? Můžu expit donekonečna, nebo se vývoj postavy někde zastaví a dál už nejde?
Odpověď: Vývoj postavy se automaticky zastaví na 24. levelu, kdy si můžete vzít svůj poslední perk. Expit lze samozřejmě dále, ale další perk se již nekoná. Stejně tak se již nenavyšují dále body života postavy za každou dosaženou úroveň. Toto je záměr, nikoliv chyba hry. Maximální body života u postavy na 40 levelu s oběma instalovanými Nemean implantáty, a odolností 10 činí 320 bodů, bez implantátů je to pak 290.

Otázka: Je server online 24 hodin denně?
Odpověď: Server je online, je-li to možné, 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Pokud se ti nedaří připojit se k serveru, pravděpodobně nastala jedna z následujících situací:

  • Server spadl. To není nic, s čím by se nedalo nic dělat. Pokud se tak stane, kontaktuj mne pomocí kontaktního formuláře. Promptně to napravím, pokud to nebude ve tři ráno.
  • Poskytovatel připojení provádí úpravy připojení. S tímto nemohu nic dělat. Dá se pouze počkat, až se vše urovná a obnoví se síťový provoz.
  • Nastal výpadek elektrické sítě. Totéž, jako u minulého bodu. Počkejte, server je nastaven na automatický start po odstávce.
  • Odešel HW. Taková situace je sice nepravděpodobná, ale přesto možná. Pro takový případ mám náhradní HW, na který stačí jen zkopírovat aktuální soubory serveru a znovu jej spustit. Tedy v případě, že neodešel úplně nový SSD, na kterém jsou nejnovější soubory serveru uloženy.

Otázka: Jak často se server zálohuje a kam? Mám si dělat obavy o své vybavení při dlouhodobé nepřítomnosti?
Odpověď: Veškeré soubory serveru včetně savů, postav, aktuálního překladu, nastavení, skriptů a nových lokací jsou ukládány ve třicetiminutových intervalech na RAID pole, na externí disk a zálohy menší, než 2GB ještě na cloudová úložiště, kde jsou ale data přepisována vždy nejnovějšími verzemi. Zálohy starší, než 14 dní se mažou. Jediné způsoby, jak můžeš přijít o své vybavení jsou kvůli:

  • Sledování tvé postavy do tvého stanu, kde se dotyčný schová a pak tě okrade.
  • Smazání tvé postavy tvým přičiněním.
  • Smazání postavy administrátorem (např. z důvodu zneužívání pravomocí, nebo nevhodného nicku, či jiným porušením pravidel).
  • Wipem serveru.

Otázka: Je možné, aby někdo mezi mnou a serverem zjistil mé heslo? Mám na mysli MITM útok.
Odpověď: Ne, z tvého počítače odchází na server pouze tzv. hash, který tě autorizuje. Uživatelské jméno a heslo nalezneš ve složce klienta podsložce data\cache\[složka s IP]. Navíc je veškerý obsah složky v nečitelné podobě.

Otázka: Bylo založení této sekce nutné?
Odpověď: Pochopitelně bylo. Vzhledem k tomu, že na TS, ani ve hře nemám čas na hraní, ale je nutné se starat o hráče, nemám čas ani náladu ještě odpovídat na podobné otázky. Pokud mi napíšete dotaz pomocí formuláře zde na webu, určitě na něj odpovím, pokud bude mail odesilatele v pořádku.

FAQ NEDOKONČENO!